The RQS Blog

.



Kulcspontok

  • A guttáció természetes jelenség, amikor a kannabisznövények nedvszerű folyadékot bocsátanak ki leveleikből.
  • A guttációs folyadék különbözik a harmattól és a gyantától, de gyakran összezavarja a termesztőket.
  • A folyamat olyan tényezőkhöz kapcsolódik, mint a gyökérnyomás, a talaj nedvességtartalma és az éjszakai körülmények.
  • A guttáció megértésével jobban értheti a növénye egészségét, de néha problémára is utalhat.

Soha nem tudhatja, mivel fog találkozni, amikor belép a termesztőszobájába vagy a kertjébe. Egy jó napon élénk, sötétzöld levelekkel és duzzadt, ragadós rügyekkel találkozhat, míg rossz napokon hiányosságok és betegségek, például sárguló levelek és látható rovarkártételek tanúja lehet.

A fentiek mindegyike gyakori tapasztalat a rendszeres fűtermesztők körében. Azonban sokkal kevesebb termesztő találkozik a guttációval – ez egy kissé szokatlan esemény, amikor a kannabisznövények titokzatos folyadékot kezdenek kibocsátani.

A guttációt tapasztaló termesztők gyakran összetévesztik ezeket a cseppeket a nagy gyantalerakódásokkal, de kémiai tartalmuk és biológiai céljuk ennél sokkal mélyebbre nyúlik. Folytassa az olvasást, és felfedjük önnek a guttáció titkait. Az alábbiakban megtudhatja, mi ez, miért történik, és mit jelez.

Mit jelent a guttáció a kannabisznövényekben?

Nézze meg a guttációt közelről! Ez a részletes illusztráció egy kannabiszlevélen mutatja a hidatódákon keresztül kiválasztott vízcseppeket, elmagyarázva ezt a természetes növényi folyamatot és annak okait.

Ha megfelelőek a termesztési feltételek, a kannabisznövények titokzatos cseppeket préselnek ki leveleikből – ezt a folyamatot guttációnak nevezik. Első pillantásra furcsa szó, gyökere a latin „gutta”, azaz „egy csepp folyadék”.

A guttációs folyadék vagy nedv akkor kezd összegyűlni a levelek szélén, amikor a növényeken belüli nyomás egy bizonyos ponton túlra nő. Ez a jelenség olyasminek tekinthető, mint egy nyomásszelep, amely megnyílik, hogy a növények belsejében lévő felhalmozódást felszabadítsa.

Érdekes módon a guttáció nem csak a kannabiszra jellemző. A növényfajok széles körében előfordul; néha látni fogja a folyadékot az eperlevelek szélén és a kukoricalevelek hegyén is.

A guttáció a növényvilágon kívül is előfordul. Például a Hydnellum peckii foggomba sapkáján képződő vércseppszerű folyadék is a guttáció egyik formája.

Kannabisz folyadékok: Guttáció vs harmat vs gyanta

Amikor a kertben sétál, a guttációt összetévesztheti a harmattal. A magas gyökérnyomás következtében fellépő váladékozást követően éjszaka gyakran guttáció keletkezik a növényeken.

Ezzel szemben a harmat a levegőben lévő víz lecsapódásából képződik a leveleken. A guttációs cseppek nem csupán vizet, hanem víz és tápanyagok keverékét is tartalmazzák.

Hasonlóképpen, egyes termesztők a guttációt a nagy gyantalerakódásokkal tévesztik össze. Bár könnyen elkövethető hiba, a guttáció és a gyanta két teljesen különböző anyag, amelyek eltérő megjelenésűek.

A növényi nedv és víz keverékéből álló guttációs folyadékot a növény a leveleken lévő speciális lyukon keresztül préseli ki. A gyanta sokkal viszkózusabb, mint a gutációs folyadék, és általában nem nagy cseppek formájában jelenik meg. A gyanta nem a levelekből emelkedik ki, hanem a mirigyhártyákból válik ki, és egyenletesen szétterül a kannabiszrügyeken.

A guttáció élettani folyamata

Tehát pontosan mi okozza azt, hogy a kannabisznövények elkezdenek folyadékot szivárogtatni a leveleikből? A kannabisz-guttáció pusztán külső környezeti tényezőktől, vagy magukban a növényekben zajló folyamatoktól függ?

Valójában ez belső és külső folyamatok kombinációja. Ennek a jelenségnek köze van a talaj nedvességéhez, a gyökérnyomáshoz és a napszakhoz. Olvasson tovább, hogy megtudja, pontosan mi okozza a guttációt a kannabisznövényekben.

Mikor és miért fordul elő guttáció?

Értse meg a guttációt a kannabisznövényeknél! Ez az illusztráció vízcseppeket mutat a leveleken, egy természetes folyamatot, amely magas gyökérnyomást és páratartalmat jelez. Tudja meg, mikor és miért következik be a guttáció.

A guttáció akkor következik be, amikor a növényeknek ki kell engedniük a felesleges vizet. Ez azonban csak meghatározott körülmények között fordul elő, amikor a növények nem párologtatnak.

Normál körülmények között a víz a transzspirációs szívóhatás nevű jelenség révén mozog a növényeken keresztül. Miután a gyökereiken keresztül felszívják a vizet, az felfelé áramlik a növényben az xilém nevű érrendszeri csöveken át.

A víz felfelé irányuló mozgása a növényekben a levélfelszínen zajló gázcsere következménye. Itt apró pórusok, az úgynevezett sztómák nyílnak és záródnak speciális zárósejtek működésének köszönhetően. A sztómák oxigént és vízgőzt bocsátanak ki, miközben szén-dioxidot vesznek fel.

A víz kibocsátása olyan szívóerőt generál, amely lehetővé teszi, hogy a növények folyamatosan vizet vegyenek fel a talajból a gyökereiken keresztül. Ez az áramlás belső nyomást, azaz turgort eredményez, amely biztosítja, hogy a növények szilárdak, erősek és egyenesek maradjanak.

A kannabisznövények azonban nem párologtatnak folyamatosan. Az éjszakai fényhiány miatt leáll a fotoszintézis, a növények pedig bezárják a sztómáikat, hogy vizet takarítsanak meg. Ugyanakkor előfordulhat, hogy a növényeknek az éjszakai órákban is ki kell választaniuk a felesleges folyadékot.

Nedves talajviszonyok között a víz továbbra is bejut a gyökereken keresztül, mivel a gyökerekben alacsony a vízpotenciál. Ez nyomást okoz a gyökerekben, amely elősegíti a víz felfelé irányuló áramlását anélkül, hogy transzspiráció történne.

De ne feledje, ilyenkor a sztómák zárva maradnak. A kannabiszlevelek viszont kínálnak egy másik utat a guttáció felszabadítására: a hidatodákat. Ezek az érrendszerrel rendelkező növényekben található pórusok, amelyek nyitását és zárását olyan tényezők szabályozzák, mint a fény és a növényi hormonok.

Emellett az éjszakai hőmérsékleti viszonyok miatt a víz folyékony marad, és alig párolog el. Ezért a guttáció során kiválasztott cseppek jellemzően megmaradnak a leveleken egészen addig, amíg a hőmérséklet reggel meg nem emelkedik.

Xilém vs floém

A növényi guttációs nedv a hidatodák mentén távozik a kannabisznövények érrendszeréből. A xilémből és floémből álló csövek a gyökerektől egészen a levelek hegyéig emelkednek, ők felelősek a létfontosságú anyagok szállításáért, amelyek hozzájárulnak a növények növekedéséhez, fejlődéséhez és túléléséhez.

A xilém sejtek láncolatából áll, amelyeknek nincsenek végfalai. Ez a rendszer egy külső, elhalt sejtekből álló réteget tartalmaz, és egyirányú áramlással szállítja a vizet és az ásványi sókat.

A floém ezzel szemben élő sejtekből épül fel, amelyek végfalakkal rendelkeznek. Feladata a cukrok (amelyek fontos energiaforrást jelentenek a növények és szimbiotikus mikrobák számára) és az aminosavak (a fehérjék építőkövei) kétirányú szállítása.

A guttációs nedv mind a xilém, mind a floém által szállított anyagokat tartalmazza. Sűrűbb, mint a víz, mivel az aminosavak, cukrok és ásványi anyagok hozzáadása ragacsos, nedvszerű állagot kölcsönöz neki.

Hogyan lehet azonosítani a guttációt a kannabisznövényekben

A guttáció felismerése a kannabiszon: Ez a kép vízcseppeket mutat a levélvégeken, amelyeket gyakran összetévesztenek a harmattal. Tanuld meg felismerni ezt a természetes folyamatot, amely az egészséges gyökérnyomást jelzi a marihuána növényeiden.

A guttáció azonosítása a kannabisznövényekben meglehetősen egyszerű. Keresse a következő tényezőket, amelyek megkülönböztetik a harmattól és a gyantától:

  • Elhelyezkedés: A guttációs cseppek a levelek fűrészes szélein és hegyein képződnek. A sztómákkal ellentétben, amelyek általában a levelek teljes felületén megtalálhatóak, a hidatodák jellemzően a széleken helyezkednek el.
  • Ragadós: A guttációs nedv viszkózusabb és ragadósabb, mint a sima víz, ahogy az elnevezése is sugallja. Bár néha átlátszóak, de ezek a cseppek időnként opálosnak is tűnhetnek.
  • Időzítés: A guttáció elsősorban éjszaka vagy kora reggel történik, amikor a növények nem száradnak ki. Ezek a cseppek a napfelkeltét és a hőmérséklet emelkedését követő napon elpárolognak.

A guttáció következményei kannabisznövényekben

A guttáció minden bizonnyal meglepetést okoz a legtöbb termesztő számára, aki először találkozik vele. De kell aggódnia emiatt? Nem feltétlenül.

A guttációnak vannak pozitív és negatív tulajdonságai is. Bár olykor a normális élettani folyamatok jele, időnként lehetséges problémákra is utalhat. Tudjon meg többet alább!

A guttáció pozitívumai

A kannabisznövényekben a guttáció pozitív vonatkozásai a következők:

  • Az egészséges gyökérnyomás jelzője: A guttáció azt jelzi, hogy a kannabisznövények gyökerei aktívan szívják fel a vizet és a tápanyagokat, tehát a gyökérrendszerük erős és egészséges és valószínűleg mentes a gyökérrothadástól.
  • Nedvesség és tápanyag szabályozás: Végső soron, csakúgy, mint a transzspiráció, a guttáció is egy természetes, bár kevésbé ismert folyamat. A folyamat lehetővé teszi, hogy a kannabisznövények felesleges nedvességet és tápanyagokat szabadítsanak fel, amikor a párologtatás nem lehetséges, hozzájárulva a belső egyensúlyhoz és az egészséges növekedéshez.
  • Potenciális tápanyagforrás a mikrobák számára: A guttáció újszerű célt is szolgálhat. A növényekről tudjuk, hogy cukrokat, aminosavakat és más értékes molekulákat juttatnak le a talajba, hogy táplálják a hasznos mikrobákat. A növényi mikrobiom azonban a szervezet föld feletti részeit, vagyis a „filoszférát” is elfoglalja. A guttációs nedvben lévő cukrok segíthetnek ezeknek a barátságos lényeknek a táplálásában és szaporodásában.

A guttáció negatívumai

Bár a növényekben a guttáció egy normális élettani folyamat, a túlzott mértékű megjelenése a növényekkel vagy azok termesztési körülményeivel kapcsolatos problémára utalhat. A guttáció lehetséges hátrányai a következők:

  • Tápanyagvesztés: Mivel a guttáció értékes tápanyagokat is tartalmaz, a túlzott váladékozás idővel megterhelheti a növényeket, és hiányt okozhat a kulcsfontosságú makro- vagy mikroelemekben.
  • Növeli a betegségek kockázatát: Míg a guttációs nedvben lévő cukrok elősegíthetik a filoszféra jótékony mikrobákkal való betelepítését, de táplálhatják a betegségeket okozó szervezeteket is, például a lisztharmatot.
  • A páratartalomra gyakorolt hatása: Ha a növényei gyakrabban bocsátanak ki guttációs folyadékot, ez a folyamatos párolgás növelheti a nedvességet a termőhelyen, ami fokozhatja a gombás betegségek kialakulásának esélyét a lombkoronában.
  • Túlöntözés jelzése: A túlzott guttáció rávilágíthat a termesztési rendszer kritikus problémáira is. Mivel magas talajnedvesség esetén fordul elő, a gyakori guttálás túlöntözési problémát jelezhet.

A kannabisz guttációs cseppjei pszichoaktívak vagy gyógyhatásúak?

A kannabisz-guttációs cseppek néhány termesztőt nagyon izgatottá tesznek. Gömbszerű alakjuk, időnként mély borostyán árnyalatuk és ragacsos textúrájuk egyes művelőket arra késztet, hogy eltöprengjenek a testre és elmére gyakorolt hatásukról.

Sajnos a guttációs nedv nagyon kevéssé pszichoaktív vagy gyógyhatású; egyszerű időpocséklás néhány cseppet a dabra cseppenteni! Mivel nem más, mint víz, cukrok és aminosavak, a kannabisz-guttációs nedv nem tartalmazza a gyantában található kannabinoidokat és terpéneket.

Kannabisz guttáció: természetes és normális folyamat – legtöbbször

A guttáció egy lenyűgöző folyamat, amely a kannabisznövényekben előforduló összetett fiziológiai folyamatokat tükrözi. Jóllehet egészséges gyökérnyomást jelezhet, és tápanyagforrásként szolgálhat a mikrobák számára, a túlzott gutáció kockázatokat is rejt, például fokozott betegségérzékenységet és tápanyagveszteséget.

A guttáció megértése segíti a termesztőket, hogy megalapozott döntéseket hozzanak a növényük gondozásával kapcsolatban, és optimalizálják termesztési gyakorlatukat a jobb hozam és egészségesebb termés érdekében. Ha legközelebb guttációt tapasztal, aggodalomtól és túlzott izgatottságtól mentesen közelítheti meg ezt a jelenséget. Egyszerűen csak élvezze ennek a természetes folyamatnak a megfigyelését, és élvezze ezt a viszonylag ritka látványt.