Kannabisz Termesztési Kalauz a Royal Queen Seeds-től.

By Max Sargent


Ha még csak most kezdett tanulni a kannabisznövények furcsa szokásiaról, valószínűleg már hallot róla, hogy a vegetatív növekedésről a virágzásra váltanak életük egy pontján. És még ha jól is ismeri ezt a változást, akkor is érdemes többet megtudni erről a döntő átmeneti időszakról. A kannabisznövények vegetálásból virágzásba való átmenetének optimális időpontjának meghatározása kulcsfontosságú döntés, amely jelentősen befolyásolhatja a növény egészségét és a végső termés minőségét.

Sok termesztő küzd a vegetáció ideális heteinek számának meghatározásával, a szükséges csomópontok fejlődésével, valamint azzal kapcsolatban, hogy létezik-e szabványosított megközelítés a virágzás elindítására. Ez a cikk ezekre a kérdésekre kíván választ adni, átfogó áttekintést nyújtva az e döntő szakaszt befolyásoló kritikus tényezőkről.

Veg vs flowering

A vegetálásról virágzásra történő átmenet megértése

Minden kannabisznövény, amely eléri az érettséget, a vegetatív szakaszból a virágzási szakaszba vált át valamikor. Egyes növények a nap alatti tartózkodás természetes eredményeként teszik ezt, mások automatikusan, genetikailag kódolt belső óra alapján, megint másoknak pedig – beltéren termesztve – szükségük lesz a segítségünkre a változáshoz.

A tudomány a váltás mögött

A vegetatív növekedésről a virágzásra való áttérés olyan folyamat, amelyet leginkább a fotoperiódus határoz meg – a világos és sötét órák száma, amelyeknek naponta ki van téve egy növény –, kivéve az autovirágzó növényeket, amelyekben ruderalis genetika van

Ellenőrzött környezetben, például beltéri termesztés esetében, a fényciklus 12 órás fényre és 12 órás sötétségre történő manipulálása elindítja a fotoperiódusos növények virágzását. A természetben a kannabisznövények akkor kezdenek rügyeket termelni, amikor a napsütéses órák száma 12 alá csökken. Ez a fényváltozás a nyár végét és a közelgő telet jelzi, ekkor a hideg elpusztítja a növényeket. Ezért ezen a ponton belépnek a virágzási szakaszba, aminek következtében a nőivarú virágokat (és magokat), a hímek pedig pollenzsákokat termelnek. Így készülnek a kannabisz babák.

Ahogy a nőivarú növények elpusztulnak, a virágok kiszáradnak, és az újonnan képződött magvak lehullanak a földre, ahol remélhetőleg a következő tavasszal néhányan kikelnek közülük.

Indica vs Sativa vs Ruderalis: Hogyan befolyásolja a genetika az átmenetet

A genetika jelentős szerepet játszik abban, hogy a kannabisznövények hogyan reagálnak a fényciklus változásaira. Az önvirágzó törzsek – a Cannabis ruderalis leszármazottai – nem igényelnek semmilyen változást a fény időtartamában a virágzáshoz; életkoruk alapján automatikusan virágoznak. Ennek az az oka, hogy Szibéria északi régióiból és a környező régiókból származnak, ahol egész nyáron nagyon magas a fényszint, majd hirtelen beköszönt a tél. Ezért ezekben a régiókban a növények automatikusan kezdik a virágzást, nem pedig a fényszintre támaszkodtak. A modern kannabiszfajtákban ezt a genetikai tulajdonságot rövid életű, de robusztus kannabisztörzsek létrehozására használták fel, és ezeket a növényeket nem kell kézzel „virágzásba” fordítani – maguktól megteszik.

Ami az indica és sativa fotoperiódusos fajtákat illeti, mindkettőt kézzel kell virágzásra kapcsolni beltéren, vagy természetesen virágzanak a szabadban, amikor az évszakok ezt megkövetelik. Van azonban néhány figyelemre méltó különbség az indica és a sativa genetikát illetően, amikor a virágzási átmenetről van szó.

Az indica fajták általában gyorsabban érik el a virágzást, mint a sativak, ezért gyakran rövidebb vegetációs időszakra van szükségük ahhoz, hogy elérjék ideális alakjukat és méretüket. Ennek az az oka, hogy az indicák általában a világ hidegebb részeiről származnak, míg a sativak a trópusi régiókat részesítik előnyben, ahol több időt tölthetnek. Szűk helyeken vagy ha gyorsabb ciklusokra van szükség, lehetséges a sativa törzsek vegetatív szakaszának lerövidítése, bár ez potenciálisan csökkenti a termésnagyságot

Switch ve to flowering

Mikor kell 12/12 fényciklusra váltani

A 12/12-es fényciklusra való váltás kulcsfontosságú a virágzási szakasz stimulálásához a fotoperiódusos törzsek esetében. Az alábbiakban tehát megpróbálunk választ adni arra a kérdésre, hogy mikor hajtsuk végre ezt a változtatást. Végső soron ez azoktól a tényezőktől függ, amelyek az adott törzshöz, a termesztési területhez és az Ön igényeihez kapcsolódnak.

Genetika és virágzási szakasz
A növények genetikai felépítésének megértése létfontosságú, mivel egyes törzsek jelentős függőleges növekedésbe kezdenek a fényciklus 12/12-re váltása utáni héten. Ez a „virágzási szakasz” lehet előnyös vagy problémás, a termőhelytől és a céloktól függően. Ha nem tervezi átalakítási technikák alkalmazását a növények kordában tartására, akkor hagyjon kevesebb időt a vegetációra, hogy ne nőjenek túl nagyra az átkapcsolás után.
Átalakítási technikák
Amint arra már utaltunk, a különféle növénytréning technikák alkalmazása is befolyásolja a vegetatív szakasz optimális hosszát. Az olyan technikák, mint az alacsony stresszhatással járó átalakítás (LST) vagy a zöld rács (ScrOG) ösztönözhetik a korábbi virágzást a növény méretének szabályozása és a fényexpozíció optimalizálása érdekében, míg a nagyobb stresszt jelentő módszerek, mint például az öntözés vagy a szupertermesztés, hosszabb vegetációs időszakot tehetnek szükségessé. hogy a növény teljesen felépüljön virágzás előtt.

Ez az utolsó pont döntő fontosságú. Ha magas stresszhatású technikákat használ, legalább két további hetet kell adnia növényeinek a vegetációs stádiumban, hogy legyen idejük rendesen felépülni. Ha nem hagyja meg nekik ezt az időszakot, akkor többet árt, mint használ. Éppen ezért nem ajánlott a stresszes edzéstechnikák alkalmazása az autovirágzók esetében, mivel nem lesz elegendő idejük a regenerálódásra, mielőtt a virágzási szakaszba lépnek.
Sebesség és diszkréció
A gyorsaságot vagy a diszkréciót előnyben részesítő termelők számára kulcsfontosságú a csírázástól a virágzásig gyors fejlődésükről ismert törzsek kiválasztása, mivel ezek gyorsan jelentős méretűre fejlődhetnek anélkül, hogy jelentősebb hozamáldozatokat kellene hozniuk.

Ezt kétféleképpen lehet elérni. Gyorsan növekvő indicákat termeszthet, és elég korán megfordíthatja őket, hogy kicsik maradjanak, vagy önvirágzó növényeket nevelhet, amelyek hét-nyolc héten belül végigmennek a teljes életciklusukon. Manapság, ha a sebesség és a rejtettség a legfontosabb, akkor valószínűleg az automaták jelentik a legjobb megoldást.
Optimális hozam
A hozam maximalizálása érdekében, különösen korlátozott helyeken, kulcsfontosságú a növény magasságának és szerkezetének optimalizálása. Minél több rügyhely van bőséges fénynek kitéve, annál nagyobb a potenciális termés. Ennek eléréséhez beállíthatja a vegetatív időszak hosszát. Minél tovább vegetálnak a növények, annál nagyobbak lesznek. Ez megfigyelhető azoknál a növényszörnyeknél, amelyeknek hónapokat kell adni a szabadban vegetálásra, és faszerűvé válnak, abszurd mennyiségű rügyet hozva.
Rendelkezésre álló hely
A rendelkezésre álló termőterület gyakran megszabhatja, hogy mikor kell átállni a virágzási szakaszba, mivel az egészséges növekedés és az optimális hozam biztosítása érdekében minden növénynek elegendő térrel kell rendelkeznie a verseny nélküli fejlődéshez.

Ebben a tekintetben kulcsfontosságú a jó légáramlás fenntartása, hogy megakadályozzuk a magas páratartalmat, és csökkentsük a gombák és baktériumok növekedésének esélyét. Ráadásul megfelelő hely hiányában a fény nehezen hatol át a lombkoronán, és előfordulhat, hogy növényei fotonéhségben szenvednek. Ne feledje, hogy a legtöbb törzs közvetlenül a virágzás után jelentős növekedési ugráson megy keresztül, ezért ne várja meg, amíg betölti a teret, mielőtt átváltana virágzásra.
Cannabis training techniques

Felkészülés a vegetációról a virágzásra

A megfelelő előkészítés jelentősen megkönnyítheti az átmenetet a vegetatív szakaszból a virágzási szakaszba, javítva a növény reakcióját, valamint a teljes termésmennyiséget és -minőséget. Az előkészítés nem sok munkát igényel, de megtérül, ezért ne spóroljon ezzel a lépéssel.

  • Állítsa be a világítást

A világítás beállítása a virágzási szakasznak megfelelően nem csak a fényciklus megváltoztatását jelenti, hanem annak biztosítását is, hogy a fény intenzitása és spektruma megfelelő az erőteljes virágfejlődés elősegítéséhez.

Ha az általunk javasolt LED-es lámpákat használja, akkor ez a lépés nagyon egyszerű. A jó minőségű lámpák valószínűleg „veg” és „bloom” beállításokkal rendelkeznek. A "veg" beállítás több kék fényt bocsát ki, tükrözve a tavaszt és a nyarat, míg a "bloom" beállítás több vörös fényt ad, a nyár végét és az őszt idézve. Más lámpák, például a HID lámpák esetében külön lámpák rendelkeznek a növényzet (fémhalogenid) és a virágzás (nagynyomású nátrium) számára.

  • Váltás a virágzó tápanyagokra

Ahogy a növény átalakul, különböző koncentrációjú tápanyagokat igényel. A foszfor és a kálium fontosabb a virágzás során, és elősegíti az erős, egészséges virágok kialakulását. A nitrogén viszont kevésbé keresett ebben az időszakban. A virágtápanyagok tartalmazzák a szükséges arányokat, ezért csak kövesse az utasításokat.

Referenciaként az NPK-arányok a különböző szakaszokban a következők:

  • Vegetáció: 3:1:1
  • Korai virágzás: 1:3:2
  • Késői virágzás: 0:3:3
NPK ratio in cannabis

A nyúlás szabályozása

A növények megnyúlásának kezelése olyan technikákkal, mint a lombtalanítás vagy a fényintenzitás beállítása segíthet a kompakt, kezelhető növényméret megőrzésében. Ez átalakítási technikák alkalmazásával is elérhető.

Minden nyúláskezelési technikát a legjobb azelőtt alkalmazni, mielőtt a növény előrelátóan megnyúlik. A nyúlás utáni reakció soha nem optimális. Ráadásul, ha úgy reagál, hogy megterheli a növényt, több időt kell hagynia neki a vegetációban, mielőtt virágzásra váltana.

  • A páratartalom megszelídítése

A virágzási szakaszban gyakran alacsonyabb páratartalomra van szükség a penészedés megelőzése és az optimális párologtatás elősegítése érdekében, ami elengedhetetlen a tápanyagfelvételhez és a növekedéshez. A páratartalom ventilátorral és/vagy teljes szellőzőrendszerrel alacsonyan tartható. A csendes levegő párás lesz, és nagyobb valószínűséggel segíti elő a kórokozók megjelenését. Jó beállítás esetén a páratartalom kezelésének meglehetősen egyszerűnek kell lennie.

  • Lombtalanítás

A lombtalanítás javíthatja a fény behatolását és a légáramlást az alsó ágakhoz, elősegítve a rügyek egyenletesebb fejlődését és csökkentve a nedvességgel kapcsolatos problémák kockázatát. Ez a technika előnyös a virágzásra való felkészülésben, és nagyon hasznos a virágzási szakaszban is, mivel segíthet az energiát a rügytermelésre irányítani.

Cannabis defolation

Az elkerülendő hibák, amikor a kannabisznövényeket vegetációról virágzásra váltják

Az alábbiakban bemutatunk néhány gyakori hibát, amelyeknek a termelők áldozatul esnek, amikor a vegetatívról a virágzási szakaszra váltanak.

  • Túl sok vagy túl kevés fény

A megfelelő mennyiségű fény biztosítása kritikus fontosságú – ez szinte magától értetődő. A túl kevés fény ritka, levegős rügyekhez vezethet, míg a túl sok megterhelheti a növényeket, és olyan problémákhoz vezethet, mint a kifehéredés vagy a hőstressz.

A megfelelő világításhoz két lépésre van szükség. Először is megfelelő lámpákkal kell rendelkeznie – olyanokkal, amelyek elég erősek és megfelelő fényspektrumot bocsátanak ki. Minden jó minőségű növényi lámpa megteszi ezt. Másodszor, és ez inkább önön múlik, helyesen kell elhelyezni őket. Túl közel téve túl erősek lesznek; túl messze pedig túl gyenge fényt adnak.

A LED-eket meglehetősen közel helyezheti a növényekhez, mivel nem valószínű, hogy megégetik vagy kifehérítik őket. Ahhoz viszont elég messze kell lenniük, hogy megfelelően terjedjen a fényük. A távolságok kissé eltérnek a modellek között, ezért ellenőrizze a gyártó utasításait, hogy megtudja, hogyan helyezze el a sajátját.

A HID lámpák nagyobb kockázatot jelentenek, ha fehéredésről és égésről van szó. Ezeket valahol 25 cm és 55 cm között kell elhelyezni, a teljesítménytől függően.

  • Túlzott nitrogén

Az átmenet során elengedhetetlen a nitrogén csökkentése a foszfor és a kálium javára. Ha nem hajtja végre ezt a beállítást, egyszerre fogja túl- és alultáplálni a növényt. Egyszerre lesz kitéve a tápanyagégésének vagy a túl sok nitrogén miatti tápanyagkizáródásnak, de a kálium- és foszforhiány miatt sem fog megfelelő virágokat hozni. Tehát változtassan!

  • Túl korai vagy túl késői váltás

A váltás időzítése kulcsfontosságú a hozam és a hatékonyság maximalizálása érdekében. Túl korai esetében előfordulhat, hogy a növények nem elég érettek az optimális virágzáshoz; túl késői váltásnál a növények túlnőhetnek a helyükön, vagy energiát pazarolnak a szükségtelen vegetatív növekedésre.

A váltás időpontjának ismerete a terület méretétől, a kívánt teljes növekedési időtől, a termesztendő faj(ok) jellemzőitől és a kívánt végső hozamtól függ.

Mi a teendő, ha a növények nem reagálnak?

Néha, minden erőfeszítésünk ellenére sem fejlődnek zökkenőmentesen a növények. Ha ez történik, fontolja meg termesztési körülményeinek áttekintését, és további információért olvassa el erre vonatkozó cikkeinket:

A kannabisz termesztése: Legyen mestere a váltásnak

A vegetatív és a virágzási szakasz közötti átmenet átfogó megértésével Ön jól felkészült arra, hogy optimális eredményeket érjen el. A növénygenetikán, a termőhelyi jellemzőkön és az egyedi növényi igényeken alapuló művelési technikák beállításával hatékonyan javíthatja növénye egészségét és maximalizálhatja hozamát. Maradjon alkalmazkodóképes, figyelje folyamatosan a növényeit, és álljon készen arra, hogy módosítsa a beállításokat, ahogy fejlődnek.

Ön elmúlt már 18 éves?

A RoyalQueenSeeds.com-on található tartalom kizárólag felnőtteknek szól és a törvényes életkorúak számára van fenntartva.

Győződjön meg az ön országában érvényes szabályozásról.

A BELÉPÉS gombra kattintva ön megerősíti, hogy
már elmúlt
18 éves.

Termesztési útmutató témák

eKomi silver seal
4.7 out of 5
from 40276 reviews